22.09.2023  YALOVA MAGDER ÖNCÜLÜĞÜNDE OLASI MARMARA DEPREMİ İÇİN MAG PLARFORMU VE ND BİRLEŞENLERİ

Bu kapsamda Marmara depreminden etkilenmeyecek illerde bulunan kurtarma ekipleri ile görüşme yaparak karşılıklı yardımlaşma protokolü yaptık. İlk önce Dernek başkanı Yalovalı olan Kuşadası Arama kurtarma derneği ile bu anlaşma sağlandı. İzmir depreminde ilk önce Afad la görüştük ihtiyaç talep var mı diye. İhtiyaç olmadığı söylendi Daha sonra Kuşadası arama kurtarma ile görüştük bölgeye intikal ettikleri ve ihtiyaç olmadığı söylendi ve gitmedik. Sonuçta bizim görevimiz ihtiyaç ve talep durumunda başlar. Daha sora diğer 6 Kurtarma ekiplerinin ortak kararıyla ND arama kurtarma müttefik gurubunu kurduk.

Deprem bölgesinde hem kurtarmaca hem de depremzede olmak zor bir durum.

Olası Marmara depreminde bu gurup Yalova’ya intikal edecek ve İlimizde bulunan 15 konteynerinde görev yapacak MAG lara destek verecekler.

Bu tatbikat ise ekiplerin birbirini tanıması ortak çalışma alışkanlıklarının oluşturulması için gerçekten önem arz etmektedir.

Tatbikat ’ta gelen ekipler K77 enkaz alanında konuşlandı ekipler toplanana kadar serbest çalışmalar yapıldı.

Kule inişleri, Arazide kaybolma vakalarında sahsın bulunması, Olası sel ve su taşkınlarında yapılacakla ilgili tatbikatlar yapıldı.

Enkaz tatbikatında ise gelen ekipler ekipman ve ekip listeleriyle kurulan MAG kriz merkezinde toplandı Mahallelerde oluşan hasarın çok olduğu yerlere sevk edildi.

Koordinasyon kriz merkezinden gelen talepler doğrultusunda fazla ekipler gerekli enkazlara gönderildi.

Enkalardan gelen ekip çalışmalarının sonuçları raporları Koordinasyon kriz merkezi yetkililerine ulaştırıldı.

Verimli ve başarılı geçen tatbikatlar devam edecek.

Gerçeğini aratmayan bu tatbikata destek veren ve gelemeyipte yanımızda olma dileklerini sunan (ND)birleşenleri Zeytinburnu MAG-DER. Kâğıthane MAG-DER e

K77 Enkaz alanı yetkililerine, Yalova’ya gelen ND bileşenleri kurtarma ekiplerine Yalova Mag-der katılanlarına teşekkür ederiz.Admin Durmuş YAVUZ

 

22.09.2023 YALOVA MAGDER ÖNCÜLÜĞÜNDE OLASI MARMARA DEPREMİ İÇİN MAG PLARFORMU VE ND BİRLEŞENLERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir