MAHALLE AFET GÖNÜLLÜLERİ PLATFORMU KAHVALTIDA BULUŞTU
06. 07. 2003 Yılında Resmi Gazete’de yayımlanan genelge ile Mahalle Afet Gönüllüleri kuruluşları başlamıştı. İlk önce MAG Vakfı kuruluşu tamamlanmış ve ardında da MAG çalışmaları ilçeler ve mahallere yayılmaya başlamıştı. Zeytinburnu’ndaki MAG çalışmaları ise Valilik tarafından görevlendirilen Damla DEMİREL ve Kaymakam Selim CEBİROĞLU tarafından görevlendirilen gazeteci Mehmet Alpay’ın 2003’de medya tanıtımları ile harekete geçirilmişti.
Zeytinbununu’nda ilk olarak 2003 yılı Kasım ayında Çırpıcı Mahallesi MAG Ekibi kurulmuştu. İlçelerden sonra kent çalışmalarına dönüşen bu hareketlilik ardından hayli önemli kazanımlar sağlanmıştı. 31. Ocak. 2008 yılındaki Davutpaşa patlamasında Zeytinburnu MAG ekipleri önemli çalışmalar yapmış ve itfaiye yıkımları öncesinde bir varil dolusu barut bularak olayı valilik ilgiliklerine ileterek o noktada ikinci bir faciayı önlemişlerdi. MAG’lar bu kez 2018 yılı itibariyle daha sık olarak bir araya gelebilmek için sabah kahvaltıları düzenlemeye başladılar. 2018’in ilk ev sahiğliğini de Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı KILIÇ’ın da destekleriyle Kağıthane MAG ekibi düzenlemesinde Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde yapıldı.
Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı KILIÇ, Bakırköy MAG Başkanı Jeoloji Mühendisi Yrd. Doç Dr. Oğuz GÜNDOĞDU, YALOVA MAG’der Başkanı Sabri KARAÇAM, Kağıthane Eski MAG’der Başkanı ve Hürriyet Mahallesi Eski Muhtarı Recep YILBAŞI, Beşiktaş MAG’der Başkanı Serdar GÜLECİN ve Zeytinburnu MAG’der Başkanı Şule AYDIN ve ekipleri, Zeytinburnu Beştelsiz Mahalle Muhtarı Aden YAVUZ, düzenlenen sabah kahvaltısında bir araya geldiler. MAG Başkanları kısa tanıtım konuşmaları yaptılar. Jeoloji Mühendisi Yrd. Doç Dr. Oğuz GÜNDOĞDU’nun yaptığı konuşma dikkat çekiciydi ve Ege Bölgesi’ndeki hareketsizliğin dikkat çekici olduğunu söyledi. İstanbul Valiliğinin resmi bildirisininde İstanbul nüfusunun 28 Milyon olduğunu söyleyen Oğuz GÜNDOĞDU ” Kanal İstanbul Projesi İstanbul için büyük risktir. Ekolojik dengenin Marmara Bölgesinde alt üst olmasıyla jeolojik yapı olarak toprak zemin yapılaşmasının oynak hareketlilik kazanacağı muhakkaktır. Özellikle İlçe Belediye Başkanları MAG’lar ile daha ciddi çalılmalar yapmak için el ele vermeli ve mekanik aletlerle ihtiyaç malzemelerinin mevutlarının bakımlarını ivedi olarak yapılması ve çoğaltılması gereklidir. Bu konu asla ihmal edilmemelidir ” dedi. Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı KILIÇ da ” İlçemiz MAG ekipleri ile el ele vererek çok ciddi çalışmalar yapmaktayız. Depremlere kazırlıklı olmak mecburiyetimiz vardır. Belediye Başkanlıkları’nın İl Milli ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, kurum ve Kuruluşlar ve de STK’lar ile ciddi çalışmalar yapmaları gerekmektedir. Bizler ilçemizde 120 Konutta bağımsız kentsel dönüşüm çalışmaları yaparak binaları tazelenmesini sağladık ki bu da 300 bin nüfusa tekamül eder. Çalışmalarımızı halkın yararı konumunda devam ettiriyoruz. Çürük binaların yeni yapılanmaları için halk ile ciddi kişisel dönüşüm hareketlenmeleri yapıyoruz. Bu konuda da % 85 olarak çalışmalarımız tamamlandı. Aciliyet durumunda her mahallede acil afet toplanma noktalarını belirledik. Bu noktalardan gerekecek olan enerjiyi sağlamak için güneş ve rüzgar gülü projelerimizle enerjisi stoklama ve kullanma çalışmalarımızı da tamamladık. Kağıthane Hürriyet Mahallesi eski muhtarı ve MAG Başkanı Recep YILBAŞI ile ciddi çalışmalar yapıyoruz. Herkes şunu iyi bilmeli ki tüm MAG’lar ile el ele çalışmak gereken ciddi çalışmalar yapmalıdırlar. Bunu herkes iyi anlamalı ve bilmelidir ” dedi.
Zeytinburnu MAG oluşturulmasındaki katkılarından dolayı Bakırköy MAG Başkanı Jeoloji Mühendisi Yrd. Doç Dr. Oğuz GÜNDOĞDU Gazeteci Mehmet ALPAY’a teşekür belgesi sundu. Mehmet ALPAY da Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı KILIÇ’a, YALOVA MAG’der Başkanı Sabri KARAÇAM ve Kağırhane MAG’der Başkanı Bülent KARAYAYLA ( Oğuz GÜNDOĞDU^nun da teyitlediği ) 17 Ağustos Marmara Depremi başlangıcında denizde meydana gelen patlamada Magma Fışkırtması’ndan oluşan LAV TAŞLARI parçaları hediye etti. MAG AME’ler 20 Şubat’ta belirlenecek olan bir noktada büyük bir panel oluşturacaklar.
MEHMET ALPAY.

 

MAG EKİPLERİ KAHVALTIDA BULUŞTU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir