Necmettin Erbakan Sosyal Bilimler Lisesi Öğrenci Yurdunda olası bir depremde yapılması gerekenler toplantı salonunda öğrencilere anlatıldı daha sonra odalarına çekilen Öğrencilere belirlenen saatte allarım sireni çalınarak tüm yurt personeli ve Öğrenciler Yurt idaresi ve Öğretmenler tahliye tatbikatına Yalova MAG-DER Eğitim personeli nezaretinde başladılar.
Yalova Mag-Der Necmettin Erbakan Sosyal Bilimler Lisesi Öğrenci Yurdunda Afet farkındalık eğitimi ve yurt tahliyesini gerçekleştirdi. Farkındalık Eğitiminde Okulda, sınıflarda ve Yurt ’ta deprem anında davranış biçimleri ve yapılacaklarla ilgili MAG Eğitmenleri tarafından bilgilendirmeler yapıldı. Yurt İdaresiyle bir toplantı yapıldı. Hazır olan tahliye planları Yurt müdürü tarafından Ekibimize anlatıldı.
Deprem tatbikatı senaryosu gereği, Deprem sarsıntısı başlangıcı olarak Yurdun alarmı çaldı. Odalarda çalışma salonunda ve yurt içinde Öğrenciler verilen alarm da bulundukları yerlerde ( ÇÖK, KAPAN VE TUTUN ) Pozisyonu alarak Depremin geçmesini bekledi. Deprem bitiş zilinden sonra Yurt tahliyesi başladı, alarım sırasında MAG Eğitmenleri Öğrencilerin hareketlerini gözlemledi ve yanlış kısımlarında Öğrencilere doğrusunu gösterdiler.
Yurt Bahçesi yan tarafında bulunan Tahliye planında belirtilmiş Toplanma alanlarında Öğretmen ve İdareciler eşliğinde toplandılar. Öğrenciler oda arkadaşları eksik olup olmadığını ilgili görevlilere verdiler. Görevli Öğretmenler Oda ve kat yoklamalarını aldılar. Eksikleri Yurt İdaresine bildirdiler.
Binada mahsur kalan birçok yaralı öğrenci, olduğu tespitinden sonra Yurt Öğrencileri ve Görevli Öğretmenler ve MAG ekibiyle tekrar okula girerek arkadaşlarını aramaya başladılar MAG ekipleri ise Yurt öğrencilerine yardım ederek yaralıları dışarı çıkardılar.
Tatbikat bitiminde yaptığı konuşmasında, Yalova Mag Dernek Başkanı Sabri Karaçam depreme hazırlıklı olmak gerektiğini belirten konuşmasında, “Yurtta yapılan deprem tatbikatı başarıyla sonuçlandı. Bu olayın gerçek olmamasını, böyle afetlerin yaşanmamasını diliyoruz” dedi. Öğrencilere, Öğretmenlere Yurt idaresine disiplinli çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Tatbikatın başarıyla sonuçlanmasının ardından, öğrenciler odalarına girdiler.
Yalova Mag-Der Dernek Başkanı Sabri Karaçam..(Admin)Durmuş YAVUZ

16.05.2022 YALOVA NECMETİN ERBAKAN SOSYAL BİLİMLER LİSESİ YURDUNDA TEMEL AFET BİLİNCİ EĞİTİMİ VERİLDİ.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir